ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРИРОДНІМ ДОВКІЛЛЯМ.

25 .05.2020

Ознайомлення з природним довкіллям

Тема «Метелики»

Мета:

Розширити знання дітей про метеликів. Познайомити з деякими метеликами. Закріпити знання дітей про розвиток комахи. Словник: голуб’янка, метелик Павичеве Око, метелик-Адмірал. Виховувати інтерес до життя метеликів.

Хід заняття:

Сьогодні ми продовжимо знайомитися з дивовижним світом комах. Відгадайте загадку і дізнаєтеся з ким саме.

Загадка про метелика

Спав квітка і раптом прокинувся –
Більше спати не захотів.
Ворухнувся, стрепенувся,
Звився вгору і полетів.

Метелик. Повторіть це слово і постарайтеся запам’ятати. «Легко метелик літає, тому що гарні крильця має».

На нашій планеті  багато метеликів. І нічних і денних. Спробуйте самі розібратися, яких метеликів називають денними, а яких нічними. (Відповіді дітей). Денні метелики активні вдень і мають більш яскраве забарвлення, щоб бути непомітними на квітах. Нічні метелики вдень відпочивають, а вночі літають. Їм не потрібна така яскрава забарвлення крил, як денних метеликів.Крила метеликів покриті дрібними лусочками, які покриті фарбувальними речовинами. Ось вони то і надають їм дивовижне забарвлення крил. Але ці кольорові лусочки дуже-дуже крихкі. Тому, якщо взяти в руки метелика, можна пошкодити ці лусочки і тоді метелик загине. Не беріть метеликів в руки і іншим не дозволяйте цього робити. Збережете красу.Рот метелики – це довгий тонкий хоботок. Зазвичай він згорнутий в тугу пружинку, але варто метелику сісти на квітку, як хоботок розгортається і опускається за нектаром на саме дно квітки. Вусиками комахи принюхуються. Вусики відчувають запахи здалеку.

Давайте згадаємо, як проходить дитинство комах на прикладі метеликів.

– Спочатку метелик відкладає яєчка.
– З яєць вилуплюються личинки-гусениці. Вони у великій кількості поїдають листя рослин. Деякі личинки настільки ненажерливі, що можуть з’їсти все листя на якихось рослинах. – Наївшись, гусениця підростає і з отвору на черевці починає виділяти тонку нитку. Цією ниткою вона обмотує себе, перетворюючись в кокон або лялечку. Лялечка прикріплюється до кори дерева, ховається під листям і завмирає.
– Хоча лялечка здається абсолютно нерухомою, всередині неї зростає комаха.
– Нарешті, з лялечки вилуплюється метелик.

Динамічна пауза «Метелик»

Вранці метелик прокинувся.
(Плавні помахи руками)Потягнувся, посміхнувся.
(Виконувати рухи відповідно до тексту)

Раз – росою він вмився.
Два – витончено покружляв.
Три – нагнувся і присів.
На чотири – полетів.

Яких тільки метеликів немає в природіЛітає  у нас  красивий метелик Адмірал.  Назвали його так тому, що у нього на крилах червоні смужки, схожі на червоні смужки-лампаси на штанях військових моряків-адміралів. Так ось, цей  метелик Адмірал їжу на смак лапками пробує. А скільки всього ніг у метелика? (Відповіді дітей). Метелик – комаха, а у всіх комах по шість лап. Лапи  в Адмірала пробують їжу і, якщо доведеться вона за смаком, то метелик розгорне свій хоботок і почне їсти.Розгляньте зображення таких метеликів:Павичеве око,Павлиноглазка,Голуб’янка.

А ось ще два метелики – Великий Павичеве Око і Павлиноглазка. Як ви думаєте, чому їх так назвали? (Відповіді дітей). І хоч у них схожі назви, але це абсолютно різні метелики, навіть не родички. Павлиноглазка метелик досить великий Живе собі, пурхає і нічого не їсть. У ньоговзагалі немає рота. І ніхто досі не розібрався, чому так. Це метелик літає вночі.А великий павичеве око – це метелик денний  і дуже примітний завдяки своєму яскравому забарвленню. Харчується цей  метелик на квітах.А це метелики голубянка. Дійсно, часто голубянки бувають різних відтінків синього і блакитного. Але і бувають червоні і жовті. Вони невеликі за розміром, але дуже красиві.Голубянки – хитрі метелики. Живуть тільки тоді, коли їм добре, то є тепло і світло. Навіть влітку і навіть в нашому теплому кліматі у сиру, вітряну, похмуру погоду голубянки як би обмирают, впадають в нерухомість. Нічого не бачать, не чують і майже нічого не відчувають. Зате вже в теплі і під сонцем при гарній погоді пустують щосили.

Хоча говорити, що метелики без діла пурхають з квітки на квітку, не можна. Інколи про людину безвідповідальну і ліниву кажуть – «пурхає по життю, як метелик». Таке порівняння прикро всім метеликам. Життя коротке, і за цей час треба встигнути зробити багато чого: знайти кормові рослини, розшукати собі пару для подружнього життя, подбати про зимівлі, відкласти яйця. А крім того, під час усіх цих клопотів, треба постаратися ухилитися від хижаків, які так і норовлять склювати.
Ви знаєте, хто харчується метеликами? (Відповіді дітей). Птахи, звірі, павуки, інші, більш великі комахи.
Виходить те, що нам здається безтурботним порханеям , насправді щоденна робота.