ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРИРОДНІМ ДОВКІЛЛЯМ (старша група)

Заняття: Ознайомлення з природним довкіллям.

Тема: Життя птахів

Мета.розширити і узагальнити знання дітей про птахів, їх значення та практичну цінність у житті людини; вчити вдумливо, дбайливо, уважно ставитись до оточуючого середовища, замислюватись над наслідками своїх дій;розвивати вміння порівнювати, виділяти істотні ознаки, спостережливість, інтерес до пізнання тваринного світу;виховувати кращі людські якості, любов і бережливе ставлення до птахів.

Хід заняття:

Яка прекрасна наша Батьківщина! У будь-яку пору вона чарує око, то яскравимибарвамилітаабозолотоїосені, то казковою красою зимиабобуйнимцвітіннямвесни. Але найгарнішийкуточокприродизалишається мертвим, якщойого не оживляють… Хто? Птахи!

Птахи є невід’ємною частиною лісів, полів, степів. Вони найкраща прикраса парків, садів, своїм яскравим забарвленням, дзвінкою піснею роблять природу радісною і приємною.

.Птахи надзвичайно різноманітні. Серед них є карлики і є велетні. Найменшою у світі пташкою є бджолинеколібрі (довжина 57 мм, масаблизько 2 г ).

Найбільшим у світіптахом є африканський страус (висота до 3 м, маса 150 кг).

Найменший в Україні птах – корольок червоноголовий – має масу лише 5 г

, а найбільший – дрохва – 20 кг

Самці, як правило, більші від самок і яскравіше забарвлення.

Де можна зустріти птахів? Де вони живуть?

Птахів можна зустріти всюди. Немає такого куточка на Землі, де б не було птахів. Вони є і в сухих пустелях, і у вічних снігах, і високо в горах. Живуть птахи в лісах, на полях, луках, болотах та водоймах.

– Чому з такою цікавістю люди спостерігають за птахами ще з сивої давнини? Причина цього, можливо, в тому, що вони – найкрасивіші живі створіння, що потрапляють нам на очі. Хто з нас не завмирав, прислуховуючись до співу солов’я або спостерігаючи за караваном гусей, що велично пропливає по небу? А скільки чудових речей з життя пернатих можна побачити прямо у себе за вікном! Це політ птаха, і його різнокольорове вбрання, і геніальні конструкції гнізд, і багато – багато інших див. Але найнезвичайніше з них – пташиний спів.

– А чи знаєте ви, як співають пташки?

Гра «Чия це пісенька?»

• Чик – чирик! (горобчик)
  • Кар – кар – рр! (ворона)
  • Чи – чи – ку! (синиця)
  • Чек – чек! (сорока)
  • Трр – тррр! (дятел)
  • Ку – ку, ку – ку! (зозуля)
  • Гу – гу, гу – гу! (голуб)
  • Ку – ку – рі – ку! (півень)
  • Ґа – ґа, ґа – ґа! (гуска)
  • Угу, угу, угу (сова)

Співають птахи неподалік від своїх гніздових територій – біля дупла або трав’яного житла, у кущі шипшини чи на стовбурі липи. Сезон концертів починається ранньою весною.

Весною настає важливий період в житті птахів – період розмноження. Розмножуються птахи. Відкладаючи яйця у спеціально збудовані гнізда, які розміщують на деревах, у дуплах, у норах

Ви бачили коли-небудь гніздо лелеки?

Звернули увагу – скільки треба мати терпіння, уміння, щоб спорудити собі таке житло? А гніздо ластівки, синиці, чи навіть горобця? Птахи, як з’ясувалося дивовижні архітектори й будівничі.

Птахи – дбайливі батьки. Вони турбуються про пташенят: годують, захищають від ворогів, вчать літати. Пташенята покидають гнізда тоді, коли навчаться літати і самостійно добувати їжу.

• А чи знаєте ви, хто з птахів не турбується про пташенят? Чому?
  • Так, зозуля – єдина з наших птахів, що не будує власного гнізда і не виявляє турботу про потомство. Вона підкладає яйця у гнізда інших пернатих.

Але, щоб спокутувати свою провину, зозуля поїдає волохату гусінь, яку не їдять інші птахи.

Живляться птахи різноманітною їжею. Є рослиноїдні птахи, які живляться плодами і насінням (щиглики, чижі, шишкарі). Хижі птахи їдять комах та їхніх личинок, риб, жаб, мишей (ластівки, чайки, сови, чаплі). Багато птахів всеїдні – граки, сороки, горобці.

Комахоїдні птахи – дарунок, створений природою для людини. Але він – тендітний і потребує дбайливого ставлення до себе.

Хвилинки – цікавинки.

• За гніздовий період одна сім’я синиць здатна очистити від шкідників майже 40 яблунь;
    • Ластівка з’їдає за рік близько 2 тис. кілограмів комах, тобто заповнений кузов вантажної машини;
    • Синичка з’їдає за день комах стільки, скільки важить сама;
    • Цікаво, що у чорного дятла довжина дзьоба досягає 65 мм;
    • Дуже довгий язик у зеленого дятла – 14 см. Язик може висуватись на віддалі, яка більша за довжину дзьоба у 4 рази.

Гра – змагання “Відгадай пташку”.

Не король, а в короні, – Хати не будую,

Не гусар, а при шпорах, Не мажу, не квітчу,

На годинник не дивиться, На гілці ночую,

А години знає. (Півень)

• Людям роки лічу я. (Зозуля)
    • Білий, як сніг, – У морі купався –

Надутий як міх, Сухеньким зостався.

Лопатами ходить, Під дзьбом – торбина,

Рогом їсть (Гусак) А в торбині – рибина. (Пелікан)

• Довгі ноги, довгий ніс, – Біліша від снігу,

Прилетів, обід приніс: Чорніша від сажі,

Смачних жабенятокВища від хати.

Для своїх маляток (Лелека) Нижча від трави. (Сорока)

Бесіда про значення птахів.

• Яке значенняптахів у природі?

Птахи – корисні тварини. Багато їх живиться комахами, їхніми личинками та гризунами, знищуючи шкідників поля і лісу.

Наприклад, одна сова за літо знищує тисячу польових мишей, зберігаючи 1000 кг хліба, тобто 20 мішків. Грак чи галка за день під час оранки поля з’їдає 400 личинок хруща. А шпак тільки за сніданок поїдає 50-60 комах. Птахи розносять насіння рослин. Без пташиного щебету природа стала б сумною і непривітною.

А зараз я пропоную вам зробити аплікацію птаха який являється символом України -лелека.Гарнийоб’ємнийлелекавийде з вати і товстоїпряжі для в’язання.