ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З СОЦІУМОМ (логопедична група)

22 травня

Конспект заняття «Птахи навесні»

Мета: Показати зміни життя і поведінки птахів з приходом весни. Виявити зв’язки  з живою і неживою природою,розширити уявлення про комах; про перелітних птахів, про їхнє життя в весняний період; про види гнізд і їх розміщення,закріпити назви птахів, їх зовнішні ознаки, будова, харчування, звички, умови проживання,розвивати діалогічне мовлення, розвивати інтерес до життя птахів, уяву, увагу, пам’ять, мислення (вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки) ,виховувати допитливість, бажання піклуватися про птахів.

Хід заняття

– Настала весна. А яка вона? (Тепла, світла, радісна, дзвінка, добра, сонячна, зелена, ласкава.)

– Я для вас приготувала загадками. Послухайте:

-Угадайте, що за пташка:

Темненька невеличка,

Біленька з живота,

Хвіст розсунутий  в два хвоста. (Ластівка)

– На одній нозі стоїть,

У воду пильно дивиться.

Тюкне дзьобом навмання –

Шукає в річці жабенят. (Чапля)

– Всіх прилітних птахів чорніше,

Чистить ріллю від черв’яків.

Взад-вперед по ріллі вскач.

А зветься птах … (Грач)

-Як ви думаєте, про кого йтиме мова на нашому сьогоднішньому занятті? (про птахів).

– З початком весни повертаються на Батьківщину птиці, що зимували в теплих краях. Як називають птахів, які відлітають на зиму в теплі краї, а весною прилітають назад? (Перелітні.)

-Чому вони повертаються? (Корму стало досить, з’явилися комахи, на проталинах можна знайти торішні насіння і плоди).

-Які комахи з’являються першими? (Ті, які зимують в дорослому стані: деякі метелики, мухи.)

-Коли з’являються перші весняні квіти, комах стає більше? Чому? (Є корм – нектар квітів. Комахи починають розмножуватися. Вони відкладають яйця. З них вилуплюються гусениці у метеликів і личинки у жуків, мух, бабок.)

– Чому комахи відкладають багато яєць? (Велика частина гине, їх клюють птахи, забирають мурахи.)

-Гусениці харчуються листям, швидко ростуть і перетворюються в нерухомих лялечок. Через деякий час з кожної лялечки з’являється дорослий метелик. Але не у всіх комах бувають лялечки. Їх немає у коників.

Яку роль в природі відіграють комахи? (Запилюють рослини, отже, утворюють плід, насіння, їжу для різних птахів, звірів.)

– У різних птахів весна настає в різний час. Яка птах прилітає раніше всіх?

-Чому граки прилітають першими? (Вони можуть ходити по землі і збирати насіння, плоди, відталі з-під снігу).

-Грачів називають «Вісник весни». У народі кажуть: Граки на горі – весна на дворі.

-За грачами прилітають інші птахи. Відгадайте, про кого йде мова в загадці:

На жердині палац

У дворі співак

Звати його … (Шпак.).

-Який він? (Він весь чорний, дзьоб у нього гострий, а грудка в білу блискучу цяточку.)

-Подивіться, як виглядає зозуля на цій картинці. Яка вона? (Велика, строката). Зозуля прилітає, коли дерева одягнуться листям, вона харчується гусеницями, які збираються на деревах.

-Пізніше всіх прилітають ластівки і стрижі. Тому-що високо в небі, де вони мешкають і харчуються, комахи з’являються пізніше. А яка це ластівка? (У неї голова, крила, спинка чорні, а грудка біла, носик маленький і гострий, а хвіст, як дві косички.)

Яке основне заняття навесні у птахів? (Відкладання яєць, виведення пташенят.)

Гра «Четвертий зайвий?»

Голуб, ластівка, шпак, зозуля. Хто зайвий? (Голуб, так як він зимує птах.)

Ворона, горобець, голуб, шпак. (Шпак, так як він перелітний птах.)

Соловей, жайворонок, горобець, ластівка.

Лебідь, чапля, голуб, лелека.

-Навіщо птахи будують гнізда? (Воно необхідне, щоб відкласти яйця, висидіти пташенят, вигодувати їх.)

– З чого будують гнізда птахи? (З сухих травинок, гілочок, соломинок, пушинок, клаптиків, моху, березової кори і ін.)

– Де птахи будують свої гнізда? (На деревах, на землі, під дахом, в дуплі в кущах).

– Діти, а ми з вами можемо якось допомогти птахам навесні? (Зробити з батьками і розвісити шпаківні, розвісити по кущах вату, клаптики для гнізд )

-Чи можна розоряти гнізда? (Ні. Не буде кому захищати парки, сади, ліси, поля, городи від шкідливих комах. Комахи з’їдять всю рослинність, знищать урожай хліба, фруктів, овочів. Нікому буде розносити по землі насіння ягід, трав, квітів. Ми ніколи не почуємо їх чудесних пісень).