БЕЗПЕЧНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

 

Створення  безпечного освітнього середовища

 ДНЗ № 10 «Ялинка»

У збройних конфліктах питання збереження закладів освіти як безпечного простору є надзвичайно гострим. Під час військових дій  ДНЗ працюють у нових для себе вимогах до безпечного освітнього середовища. Облаштування укриттів та організація безпечного освітнього простору у ДНЗ – одне з найважливіших завдань.

В ДНЗ № 10 «Ялинка» облаштоване укриття, в якому  під час сигналу «Повітряна тривога» можуть перебувати до 50 осіб освітньо – виховного – процесу. Укриття  забезпечене електроживленням, штучним освітленням, системою водопроводу. У зв’язку із відсутнісю каналізації  в укритті облаштоване окреме приміщення для виносних ємностей для нечистот. В укритті організовані осередкі для організації освітньо – виховного процесу, є аптечка першої медичної допомоги, запас питної води,ліхтарі, свічки.

На виконання приписів Державної служби з надзвичайних ситуацій в Сумській області в ДНЗ встановлені лампи аварійного освітлення на шляхах евакуації, пожежна сигналізація буде встановлена за наявності коштів.

У лютому 2023 року заклад був підключений до охоронної системи шляхом встановлення тривожної кнопки.

В ДНЗ наявні накази щодо організації роботи з питання цивільного захисту , охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки:

  • Наказ № 03 – од від 03.01.2023 «Про організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності учасників навчально – виховного процесу»;
  • Наказ № 04 – од від 03.01.2023 «Про розподіл обов’язків між працівниками»;
  • Наказ № 11 – од від 03.01.2023 «Про створення комісії з охорони праці та безпеки життєдіяльності навчально – виховного процесу»;
  • Наказ № 12- од від 03.01.2023 «Про проведення інструктажів з питань охорони праці, охорони життя і здоров’я дітей та протипожежної безпеки»;
  • Наказ № 13 – од від 03.01.2023 «Про створення комісії з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників навчально – виховного процесу»;
  • Наказ № 15 – од від 04.01.2023 «Про створення протипожежної комісії»;
  • Наказ № 16 – од від 04.01.2023 «Про призначення відповідальних осіб за пожежну безпеку»;

Особиста стійкість педагогів та вміння надати необхідну підтримку вихованція під час надзвичайних ситуацій воєнного характеру надважливі в умовах воєнного стану. В дошкільному закладі працює практичний психолог Горло В.В. ( Наказ № 27 від 02.03.2022 «Про організацію роботи практичного психолога  у 2022 – 2023 навчальному році»), яка здійснює психологічний супровід та підтримку педагогічних працівників, вихованців та батьків. З дітьми проводяться  психологічні заняття  відповідно до розкладу, батькам надаються консультації на сайті ДНЗ на у групах Viber.

Практичним психологом було презентовано проєкт «Завжди поруч», спрямований на підвищення рівня обізнаності педагогів щодо надання психологічної підтримки здобувачам освіти в умовах воєнного стану. У рамках проєкту проводяться щотижневі зустрічі практичного психолога з педагогічними працівниками дошкільного закладу з метою підвищення їх ментального здоров’я та формування навичок кризової взаємодії з дітьми в умовах травматичних ситуацій. По закінченню тижня спеціалістом психологічної служби проводиться супервізія, де  педагоги діляться досвідом.

Відповідно до наказу № 32 – од від 21.02.2023 «Про створення штабу безпеки» в закладі створений штаб безпеки, Члени штабу ознайомлені із своїми функціональними обов’язками, розроблений план роботи.

Евакуація учасників освітньо – виховного процесу (у тому числі до найближчого укриття) здійснюється відповідно до затвердженої схеми евакуації. Всі працівники ознайомлені із щляхами евакуації, передбачені “альтернативні” шляхи евакуації у випадку непередбачуваних ситуацій. В дошкільному закладі розроблений та затверджений алгоритм дій працівників та вихованців під час евакуації (наказ №11 від 05.08.2023 «Про організацію роботи чергових груп»).

В умовах воєнного стану і проведення освітнього процесу в очному форматі важливо щоденно повторювати з вихованцями правила евакуації. В ДНЗ регулярно проводяться евакуації відповідно плану та за сигналом «Повітряна тривога». Дошкільнята розуміють правила евакуації, які повторюються і проговорюються з дітьми щодня.

Всі працівники дошкільного закладу пройшли навчання з надання першої домедичної допомоги (серпень 2023 року) та мінної безпеки (22- 27 лютого 2023 року). Знання про мінну безпеку життєво важливі для кожного,  про правила безпечної поведінки необхідно говорити і знати всім, хто проживає в Україні, адже повне очищення країни від мін триватиме роками навіть після завершення війни. Педагогічні працівники  дошкільного закладу  пройшли навчання «Дивись під ноги! Дивись куди йдеш!» на  освітній платформі «Зрозуміло» та отримали сертифікати.

 

Правила поведінки під час повітряної тривоги

У будівлі:

взяти тривожний рюкзак;

зайти в укриття (це може бути підвальне приміщення чи паркінг);

якщо немає спеціального укриття, потрібно спуститися на нижчі поверхи будівлі та обрати безпечне місце (подалі від вікон).

У квартирі:

важливо знайти місце за тримальною стіною (найчастіше це біля вхідних дверей);

у жодному випадку не підходити до вікон;

сісти на підлогу;

накрити тіло й голову ковдрою чи іншими речами.

У потязі:

нахилитися нижче рівня вікон і закрити голову руками.

На вулиці:

зайти в найближче укриття (часто в містах є позначки «укриття» або маршруту до нього).

 Якщо немає змоги знайти найближче укриття, то важливо:

триматися на відстані від магазинів із вітринами;

лягти на землю біля високого бордюру, бетонних блоків;

закрити голову руками.

Якщо ви почули вибухи, залишайтеся в безпечному місці,

  • не підходьте до вікон.
  • не фотографуйте/не знімайте місце обстрілів.
  • не виходьте з укриття раніше ніж за 10 хвилин після відбою повітряної тривоги